In an amplitude modulated wave , the maximum amplitude is 10V and the modulation index is 2/3 m , then the minimum amplitude is ( in volt )
A. 7
B. 9
C. 6
D. 2

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
Given , modulation index , `m_(a)=2//3 and E_("max")=10V `
We know that , `m_(a)=(E_("max")-E_("min"))/(E_("max")+E_("min"))`
`implies (2)/(3) =(10-E_("min"))/(10+E_("min"))`
`implies 20 + 2E_("min")=30-3E_("min")`
`implies 5E_("min")=10 `
`or E_("min")=10//5=2V `

5 views

Related Questions