The maximum amplitude of an amplitude modulated wave is found to be 15V while its minimum amplitude is found to b e 3V. The modulation index is
The maximum amplitude of an amplitude modulated wave is found to be 15V while its minimum amplitude is found to b e 3V. The modulation index is
A. `(3)/(2)`
B. `(2)/(3)`
C. `(1)/(2)`
D. `(1)/(3)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
Here, `A_(c)+A_(m)=15V`
`A_(c)-A_(m)=3V`
Solving (i) and (ii), we get, `A_(c)=9V,A_(m)=6V`
`therefore` Modulation index, `mu(A_(m))/(A_(c))=(6)/(9)=(2)/(3)`
5 views
Answered