The maximum and minimum amplitude of AM wave is found to be 15 V and 3 V , respectively . The amplitudes of carrier wave and modulating wave will be
The maximum and minimum amplitude of AM wave is found to be 15 V and 3 V , respectively . The amplitudes of carrier wave and modulating wave will be
A. 9 and 6 V
B. 6 and 9 V
C. 18 and 9 V
D. 24 and 16 V
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
Given , `A_("max")=A_(c)+ A_(m)=15V ` .........(i)
` A _("min")=A_(c)-A_(m)=3V `.......... (ii)
From Eq. (i) ` A_(c) =15-A_(m)`.
Now , put it in Eq. (ii) ,we get ` 15-A_(m)-A_(m)=3 `
`implies 2A_(m)=12 `
`implies A_(m)=6V `
From Eqs . (i)
`:. A_(c)=15-6=9V `
5 views
Answered