A modulated carrier wave has minimum and minimum amplitudes of 900 m V and 300 mV respectively. What is the percentage modulation index ?
A. 0.4
B. 0.45
C. 0.5
D. 0.6

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`A_"max"`=900 mV , `A_"min"`=300 mV
`therefore mu=(A_"max"-A_"min")/(A_"max"+A_"min")xx100`
`=(900-300)/(900+300)=600/1200`=50%

4 views

Related Questions