An audio signal of amplitude 0.1 V is used is used in amplitude modulation of a carrier wave of amplitude 0.2 V. Calculate the modulation index.
A. 1
B. 0.5
C. 1.5
D. 2

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
Here , ` A_(m)=0.1V , A_(c)=0.2 V , mu=? `
` mu=(A_(m))/(A_(c))=(0.1)/(0.2)=0.5`

5 views

Related Questions