A message signal of 1 KHz and peak voltage 50 v is used to modulate a carrier wave of frequency 1200 KHz and peak voltage 80 V. What is the modulation
A message signal of 1 KHz and peak voltage 50 v is used to modulate a carrier wave of frequency 1200 KHz and peak voltage 80 V. What is the modulation index ?
A. a. 0.5
B. b. 0.55
C. c. 0.6
D. d. 0.625
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`A_m`=50 V and `A_c` = 80 V
Modulation index or factor `(mu)` is given by `mu=A_m/A_c=50/80` =0.625
4 views
Answered