A sinusoidal carrier wave of amplitude 80 V and frequency 600 KHz is amplitude modulated by a sinusoid voltage of frequency 30 KHz. What is the ratio of upper and lower side band frequencies ?
A. `20/19`
B. `21/19`
C. `25/18`
D. `23/17`

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`f_C` = 600 KHz and `f_m`=30 KHz
`therefore` Upper side band = `f_C +f_m` = 600 +30 = 630 KHz and Lower side band `=f_C-f_m`=600-30 = 570 KHz
`therefore "U.S.B"/"L.S.B"=630/570=21/19`

5 views

Related Questions