A sinusoidal carrier wave of amplitude 40 V is amplitude modulated by a sinusoidal signal voltage. What is the amplitude of each side band if the modu
A sinusoidal carrier wave of amplitude 40 V is amplitude modulated by a sinusoidal signal voltage. What is the amplitude of each side band if the modulation index is 25%.
A. 5V
B. 4V
C. 6V
D. 18V
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
Ac=40V and `mu=25% =0.25`
`:.` Amplitude of each side band `=(muA_(c))/(2)=(0.25 xx 40)/(2)=5V `
5 views
Answered