When a sinusoidal carrier wave of voltage amplitude 3 kV is amplitude modulated by a sinusoidal signal voltage, two side bands each of amplitude 600 V
When a sinusoidal carrier wave of voltage amplitude 3 kV is amplitude modulated by a sinusoidal signal voltage, two side bands each of amplitude 600 V are produced. What is the modulation index ?
A. a. 0.25
B. b. 0.3
C. c. 0.35
D. d. 0.4
6 views
1 Answers
Correct Answer - D
Amplitude of each side band =`(muA_C)/2`
`therefore 600=(mu xx 3xx1000)/2`
`therefore mu=1200/3000=4/10`=0.4
6 views
Answered