A sinusoidal carrier voltage of 120 V is amplitude modulated by a sinusoidal voltage of frequency 10KHz. What is the modulation index if the maximum m
A sinusoidal carrier voltage of 120 V is amplitude modulated by a sinusoidal voltage of frequency 10KHz. What is the modulation index if the maximum modulated carrier amplitude is 150 V ?
A. A. 0.2
B. B. 0.25
C. C. 0.3
D. D. 0.45
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`A_C`=120 V , `A_"max"`= 150
`therefore A_m=A_"max"-A_C=150-120`= 30 V
`therefore mu=A_m/A_C=30/120`=0.25 or 25%
5 views
Answered