A carrier frequency of 1 MHz and peak value of 10 V is amplitude modulated with a signal frequency of 10 KHz with peak value of 0.5 V. What are the va
A carrier frequency of 1 MHz and peak value of 10 V is amplitude modulated with a signal frequency of 10 KHz with peak value of 0.5 V. What are the values of the modulation index and the side band frequencies ?
A. 0.05 and `1pm0.010` MHz
B. 0.5 and 1 `pm` 0.010 MHz
C. 0.05 and `1 pm` 0.005 MHz
D. 0.5 and 1 `pm` 0.005 MHz
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
`A_c`=10 V and `A_m`=0.5 V
`therefore` Modulation index =`A_m/A_c=0.5/10=0.05`
`V_c`= 1 MHz
`v_m`=10 KHz =`10^4` Hz =`10^4xx10^(-6)` MHz
=0.01 MHz
`therefore ` The side band frequencies are `v_c pm v_m`= 1 MHz `pm` 0.010 MHz
5 views
Answered