A message signal of frequency 10 kHz and peak voltage of 10 volts is used to modulate a carrier of frequency 1 MHz and peak voltage of 20 volts . Determine (a) modulation index , (b) the side bands produced .

5 views

1 Answers

a) Modulation index= `(10)/(20) = 0.5`
b) The side bands are at (1000 + 10 kHz) = 1010 kHz and `(1000- 10 kHz)` = 990 kHz.

5 views

Related Questions