A 1000 kHz carrier wave is modulated by an audio signal of frequency range 100-5000 Hz. Then, the width of channel (in kHz) is
A. 10 kHz
B. 20 kHz
C. 30 kHz
D. 40 kHz

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Width of channel `=2f_(m)(max)=2 xx 5000`
`=10000 Hz =10kHz `

4 views

Related Questions