A 300W carrier is modulated to a depth 75%. The total power in the modulated wave is
A. 200W
B. 284W
C. 320W
D. 384W

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`P_(c)=300W, mu=7 5%=0.75`
`P_(t)=P_(c)(1+(mu^(2))/(2)) ` o r `P_(t)= 300(1+((0.75)^(2))/(2))= 384W `

5 views

Related Questions