A 500 KHz carrier wave is amplitude modulated by an audio signal of frequency span of 200 Hz to 4000 Hz. What is the bandwidth of the channel?
A. a. 4 KHz
B. b. 6 KHz
C. c. 8 KHz
D. d.10 KHz

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
The bandwidth of the channel = 2 x highest modulating frequency
= 2 x 4000 Hz = 8000 Hz = 8 KHz

5 views

Related Questions