If the frequency of the carrier wave is increased from 10 MHz to 100 MHz, the length of the half wave dipole antenna required for transmission
A. a.increases
B. b.decreases
C. c.remains constant
D. d.will be doubled

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
The length of the dipole antenna `l=c/"2f"`
(`because lambda=c/f` and `l=lambda/2`)
`because lprop 1/f therefore`l decreases as f increases
[`l_1=(3xx10^8)/(2xx10xx10^6)=1.5xx10`=15 m for 10 MHz `l_2=(3xx10^8)/(2xx100xx10^6)`=1.5 m for 100 MHz]

5 views