If sound waves of frequency 20 KHz are to be transmitted directly, then the length of the dipole antenna required is
A. 3.75 km
B. 15 km
C. 7.5 km
D. 20 km

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`lambda=c/f=(3xx10^8)/(20xx10^3) =15xx10^3` m = 15 km
`therefore` the required length of the antenna `=lambda/2`=7.5 km

5 views

Related Questions