A pipe is open at both ends and 40 cm of its length is
in resonance with an external frequency `1.1` kHz. If
the speed of sound is `330ms^(-1)`, which harmonic is in
resonance?
A. First
B. Second
C. Third
D. none

4 views

1 Answers

Correct Answer - d
Fundamental frequencyu of open pipe
First harmonic `=n_(1)=v/(2l)=(330)/(2xx0.4)=412.5` Hz
Frequency of nth harmonic of vibration
`v_(n)=n(v//2l)` Given `v_(n)=1.1kHz = 1100 Hz`
`rArr nxx (412.5)=1100 rArr n = 2.666`
`therefore` No harmonic is in resonance

4 views

Related Questions