A pipe of 60 cm long and open at both the ends
produces harmonics. Which harmonic mode of pipe
resonates a `2.2` kHz source? Given, speed of sound in
ari ` = 300 ms^(-1)`.
A. Fifth harmonic
B. Eighth harmonic
C. Third harmonic
D. Second harmonic

7 views

1 Answers

Correct Answer - b
According to the modes of vibration of air column in
open organ pipe.
First mode of vibration `v_(1)=v/(2l)`
The frequency of nth mode of vibration
`v_(n)=nxxv_(1)=nxx(v/(2l))`
Given, `v_(n)=2.2 kHz = 2200 Hz, v= 330 ms^(-1)`
`l= 60 cm = 0.60 m`
`n= (2200xx 2xx 0.60)/330=2640/330=8`
So, eighth harmonic mode of pipe resonates.

7 views

Related Questions