A pipe of length 2cm is open at both the ends which harmonic mode of the pipe is resonantly excited by a source of frequency 425Hz ? (Speed of sound v= 340m/s)
A. First harmonic
B. Second harmonic
C. Third harmonic
D. Fourth harmonic

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`n=(v)/(2l) = (340)/(2xx0.20) = 850`
`n_1 = 2n = 2 xx425 = 850`

4 views

Related Questions