If pipe open at both the ends has an effective length of 0.5m, then the frequency of the note which is octave its fundamental frequency will be (Velocity of sound in air is 340m/s)
A. 170Hz
B. 340Hz
C. 510Hz
D. 680Hz

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`n=(v)/(2l) = (340)/(2xx0.5)`
`n=340`
`n_2=2n=340xx2=680Hz.`

4 views

Related Questions