Second overtone of a closed pipe of length , 1m is in unison with third overtone of an open pipe , then the length of the open pipe will be
Second overtone of a closed pipe of length , 1m is in unison with third overtone of an open pipe , then the length of the open pipe will be
A. 1.6 m
B. 0.625 m
C. 0.8 m
D. 3.2 m
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`3n_c = 4n_0`
`5(v)/(4l_c) = 4xx(v)/(2l_0)`
`l_0 = 5/8 = 0.625m`
4 views
Answered