The fundamental frequency of an open organ pipe is 300Hz. The first overtone of this has same frequency as that of first overtone of a closed organ pipe. If speed of sound is 330m/s, then the length of closed of organ pipe will be
A. 41cm
B. 37cm
C. 31cm
D. 80cm

8 views

1 Answers

Correct Answer - A
(The frequency of first overtone of open pipe ) = (The frequency of first overtone of a closed pipe)
`2n_0 = 3n_c`
`2xx300=3xxn_c`
`therefore n_c=200Hz`
`therefore n_c=(v)/(4l_c)`
`therefore l_c =(v)/(4n_c) = (330)/(4xx200) = 41.25cm`

8 views

Related Questions