An open organ pipe is closed suddenly with the result
that the second overtone of the closed pipe is found
to be higher in frequency by 100 than the first
overtone of the original pipe. Then, the fundamental
frequency of the open pipe is
A. `200 s^(-1)`
B. `100 s^(-1)`
C. `300 s^(-1)`
D. `250 s^(-1)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - a
Frequency of second overtone (fifth harmonic) of
closed pipe `=(5v)/(2l)`
Accordingly, `(5v)/(4l)-(2v)/(2l)=100`
`rArr v/(4l)=100 or v = 400l`
Fundamental frequency of open pipe `=v/(2l)=(400l)/(2l)`
`=200 s^(-1)`

4 views

Related Questions