In open organ pipe, first overtone produced is of such frequency that length of the pipe is equal to
In open organ pipe, first overtone produced is of such frequency that length of the pipe is equal to
A. `lamda//4`
B. `lamda//3`
C. `lamda//2`
D. `lamda`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`l_2/l_1 = sqrt(T_2/T_1)`
`=sqrt(196/100) = 13/10`
`(l_2-l_1) / (l_1) = (13-10)/(10) = 3/10 = 0.3`
`(Deltal)/(l) = 30%`
4 views
Answered