Frequency of an open organ pipe is 300 Hz. The first overtone of this pipe is same as the first overtone of closed organ pipe. What is the length of c
Frequency of an open organ pipe is 300 Hz. The first overtone of this pipe is same as the first overtone of closed organ pipe. What is the length of closed organ pipe ? (Speed of sound is 336m/s.)
A. 11cm
B. 42cm
C. 21cm
D. 84cm
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`2n_0=3n_c`
`(2xx300)/(3) = n_c`
`n_c=200`
`l_c=(v)/(4n) = (336)/(4xx200)`
`=0.42m=42cm`
4 views
Answered