If the frequency of the first overtone of a closed organ pipe of length 33cm is equal to the frequency of the first overtone of an organ pipe, then th
If the frequency of the first overtone of a closed organ pipe of length 33cm is equal to the frequency of the first overtone of an organ pipe, then the length of the open organ pipe will be
A. 33cm
B. 22cm
C. 44cm
D. 88cm
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`3n_c = 2n_0`
`3(v)/(4l_c) = 2xx(v)/(2l_0) therefore 3/2 1/l_c = 2/l_0`
`l_0 = (2xx2)/(3) xxl_c = (4xx33)/(3) = 44`
5 views
Answered