A police car with a siren of frequency `8 KHz` is moving with uniform velocity `36 Km//hr` towards a ball building which reflects the sound waves. The speed of sound in air is `320 m//s`. The frequency of the siren heard by the car driver is
A. 8.25 kHz
B. 8.50 kHz
C. 7.75 kHz
D. 7.50 kHz

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`n_("inicident") = n_("reflected") = (320)/(320 - 10) xx 8 kHz`
`n_("observed") = (320 + 10)/(320) n_("reflected")`
`= 8 xx (330)/(310) = 8.51 kHz = 8.5 kHz`

4 views

Related Questions