If a source sound of frequency 500 Hz produces waves of wavelength 0.1 m. Then the waves travel a distance of 300 m in the time in the time interval will be
A. 0.6 s
B. 6 s
C. 1.67 s
D. 50 s

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`v = n lamda = 500 xx 0.1 = 50 m//s`
`v = (d)/(t) :. t = (d)/(V) = (300)/(50) = 6s`

4 views

Related Questions