Two points on a travelling wave having frequency 500 Hz and velocity `300 ms^(-1)` are `60^(@)` out of phase, then the minimum distance between the two point is
A. 0.2
B. 0.1 m
C. 0.5 m
D. 0.4 m

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
As `v=n lambda`
`:. Lambda =v/n=300/500=3/5 m`
Now, Phase difference `=(2pi)/lambda xx` Path difference
`:. 60^(@)=(2pi)/lambda xx` Path difference
or `(60^(@) xx pi)/180^(@)=(2pi xx5)/3 xx` Path difference
Path diference `=(3xx60 xxpi)/(2pi xx5xx180)=0.1 m`

4 views

Related Questions