Two sound waves of wavelength 10 m and 10.1 m produces 0.33 beats/s. Then the velocity of sound is
Two sound waves of wavelength 10 m and 10.1 m produces 0.33 beats/s. Then the velocity of sound is
A. 330 m/s
B. 320 m/s
C. 310 m/s
D. 333.3 m/s
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
`n_(1) - n_(2) = n`
`(v)/(lamda_(1)) - (v)/(lamda_(2)) = 0.33`
`v[(1)/(10)-(1)/(10.1)] = 0.33`
`v [(10.1 - 10)/(10 xx 10.1)] = 0.33`
`v = (0.33 xx 10 xx 10.1)/(0.1) = 3.3 xx 101`
`= 101 xx (3 + 0.3)`
`= 303 + 30.3`
`= 333.3 m//s`
5 views
Answered