Two waves of wavelengths 52.5 cm and 52 cm produces 5 beats per second.their frequencies are
A. 490 HZ, 495 Hz
B. 500Hz, 505 Hz
C. 525 Hz, 520 Hz
D. 500 Hz, 495 Hz

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`n_(2) - n_(1) = n`
`(v)/(lamda_(2)) - (v)/(lamda_(1)) = 5`
`v [(1)/(52) - (1)/(52.5)] = 5`
`[(52.5 - 52)/(52 xx 52.5)] = 5`
`v = (5 xx 52 xx 52.5)/(0.5)`
`n_(1) = (v)/(lamda_(1)) = (5 xx 52 xx 52.5)/(0.5 xx 52.5)`
`n_(1) = 520 Hz`
`n_(2) = n_(1) + 5`
`= 520 + 5 = 525 Hz`

4 views

Related Questions