Two sound waves of wavelength `(92)/(147) m and (92)/(149)m` produce 8 beats per second, when allowed to surperimpose/ The velocity of sound is
A. 320 m/s
B. 332 m/s
C. 368 m/s
D. 312 m/s

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`n_(2) - n_(1) = n`
`(v)/(lamda_(2)) - (v)/(lamda_(1)) = 8`
`v[(149)/(92) - (197)/(92)] = 8`
`2v = 8 xx 92`
`v 4 xx 92 = 368`

4 views