A source frequency f gives t beats when sounded with a frequency 200Hz. The second harmonic of same source gives 10 beats when sounded with a source of frequency 420Hz. The value of f is
A. `200 s^(-1)`
B. `205 s^(-1)`
C. `195 s^(-1)`
D. `210 s^(-1)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
Here, `n = 200 +- 5 and 2n = 420 +- 10`. This is possible only when `n = 200 + 5 = 205 s^(-1)`

5 views

Related Questions