If ` E_(c)=10 sin 10^(5) pit and E_(m)=10 sin 400 pi t ` are carrier and modulating signals respectively , the modulation index is
A. 0.56
B. 0.3
C. 0.5
D. 0.48

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`m=(E_(m))/(E_(c))=(10)/(20) xx 100 =50%`

4 views

Related Questions