A solution was prepared by dissolving 0.0005 mol of `Ba(OH)_(2)` in 100 mL of the solution. If the base is assumed to ionise completely, the pOH of the solution will be
A. 12
B. 10
C. unpredictable
D. 2

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`Ba(OH)_(2) rarr Ba^(+2)+2OH^(-)`
Conc. of `Ba(OH)_(2) =0.0005 xx 10=0.005 M`
`OH^(-)` conc. `=2xx0.005 =0.01 =10^(-2)`
`pOH =- log [OH^(-)]=-log 10^(-2) =2`.

4 views

Related Questions