Calculate the molality of the solution prepared by dissolving 18g of glucose (mol mass = 180) in 500g of water
A. 1 m
B. 0.5 m
C. 0.2 m
D. 2 m

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`"Molality"="Mole of solute"/"mass of water in kg"=18/(180 xx 0.5) =0.2 m `

4 views

Related Questions