A solution of sucrose (molar mass `= 342 g mol^(-1))` has been prepared by dissolving 68.5g of sucrose in 1000g of water. The freezing point of the solution obtained will be: `(K_(f)` for water `= 1.86 K kg mol^(-1))`
A. `-0.520^(@)C`
B. `+0.372^(@)C`
C. `-0.570^(@)C`
D. `-0.372^(@)C`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Depression in freezing point
`DeltaT_(f)=K_(f)xxm`
Molality `=(W_(B)xx1000)/(M_(B)xxW_(A))=(68.5xx1000)/(342xx1000)`
`=(68.5)/(342)`m
`:. DeltaT_(f)=1.86xx(68.5)/(342)=0.372^(@)C`
`T_(f)=T_(f)^(@)-DeltaT_(f)=0.0-0.372=00.372^(@)C` .

4 views

Related Questions