A 5% solution of cane sugar (molar mass = 342) is isotonic with 1% solution os a substance X. The molar mass of X is:
A. 171.2
B. 68.4
C. 34.2
D. 136.2

6 views

1 Answers

Correct Answer - b
`pi=(W_(B)xxRxxT)/(M_(B)xxV)`
R, T and V are constants for isotonic solutions
`pi_(x)=pi_(sugar)1/M_(x)=5/342`
`or M_(X)=342/5=68.4`

6 views

Related Questions