Osmotic pressure of a solution obtained by mixing `100 mL` of 1.4% solution of urea (mol mass = 60) and `100 mL` of `3.42%` of cane sugar solution (mol mass = 342) at `20^(@)C (R = 0.0821 L atm K^(-1) mol^(-1))`

5 views

1 Answers

Correct Answer - `rarr 4`
After mixing, total volumes of the solution `= 200 mL` conc of urea in the solution `= 1.4 g//200mL`
`= 7.0 g L^(-1) = (7.0)/(60) mol L^(-1)`
`pi_("urea") = cRT = (7.0)/(60) xx 0.0821 xx 293`
`= 2.80` atm
conc of cane sugar in the solution `= 3.42 g//200 mL = 17.10 g L^(-1)`
`=(17.10)/(342) mol L^(-1)`
`pi_(("cane sugar")) = cRT -= (17.10)/(342) xx 0.0821 xx 293`
`= 1.20` atm
`:.` Total osmotic pressure `=2.8 +1.2` atm
`= 4.0` atm

5 views

Related Questions