The density of a solution prepared by dissolving 120 g of uree (molar mass = 60 u) in 1000 g of water is 1.15 g/mL The molarity of solution is:
A. 0.50 M
B. 1.78 M
C. 1.02 M
D. 2.05 M

6 views

1 Answers

Correct Answer - d
Mass of solution=(1000+120)=1120 g
Volume of solution
=`((1120g))/(115 g mL^(-1))=973.9 mL`
`"Molarity (M)=((120g)//(60 g mol))/(973.9//(1000K))`
`=2.05 molL^(-1)=2.05 M`.

6 views

Related Questions