Dissolveing 120 g of urea (molar mass = 60) in 1000 g of water gave a solution of density 1.15g/mL. The molarity of the solution is :
A. `1.78 M`
B. `2.00 M`
C. `2.05 M`
D. `2.22 M`

5 views

1 Answers

Correct Answer - b,c
Total mass of solution
=1000+120=120=1120 g
Total volume of solution
`="Mass"/"Density"=((1120g))/((1.15"g mL"^(-1)))`
=973.91.= mL
`"Molarity(M)"=("Gram moles of solute")/("Volume of solution in liters")`
`=((120g//60"g mol"^(-1)))/((973.91//1000L))=2.05 "mol L"^(-1)`
=2.05 M.

5 views

Related Questions