A solution is prepared by dissolving 5.3 g of `Na_(2)CO_(3)` in 250 `cm^(3)` of solution. The solution can be described as
A solution is prepared by dissolving 5.3 g of `Na_(2)CO_(3)` in 250 `cm^(3)` of solution. The solution can be described as
A. Decinormal solution
B. Decimolar solution
C. 0.4 N solution
D. 0.2 M solution
5 views
1 Answers
Correct Answer - C::D
Mol. Mass of `Na_(2)CO_(3)=106`
Eq. mass of `Na_(2)CO_(3)=106//2=53`
Molarity `=(5.3xx1000)/(106xx250)=0.2M`
Normality `=(5.3xx1000)/(53xx250)=0.4N`
5 views
Answered