A series LCR circuit with R=20`Omega` , L=1.5 H and C=35`muF` is connected to a variable frequency 200 V ac supply. When the frequency of the supply e
A series LCR circuit with R=20`Omega` , L=1.5 H and C=35`muF` is connected to a variable frequency 200 V ac supply. When the frequency of the supply equals the natural frequency of the circuit, what is the average power transferred to the circuit in one complete cycle?
8 views
1 Answers
When natural frequency and supply frequency and supply frequency are equal, resonance occurs.
`thereforeX_L=X_CthereforeZ=R`
`P=V^2/Z=V^2/R=(200times200)/20=2000 W`
8 views
Answered