Obtain the resonant frequency `(omega_(r))` of a series LCR circuit withL = 2.0 H, C = 32 `muF` and R = 10 ohm. What is the Q value of this circuit ?
A. 15
B. 20
C. 25
D. 30

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Here, `L=2 H, C=32 mu F=32xx10^(-6)F,R =10 Omega`
`therefore` Resonance frequency,
`omega_(r )=(1)/(sqrt(LC))=(1)/(sqrt(2xx32xx10^(-6)))=(10^(3))/(8)" rad " s^(-1)`
Quality factor `=(omega_(r )L)/(R )=(10^(3)xx2)/(8xx10)=25`

4 views

Related Questions