A series LCR circuit is connected to a variable frequency 230 V source , L=5.0 H, `C=80muF,R=40Omega`
Obtain impedance of the circuit and aplitude of current at resonance.

5 views

1 Answers

At resonance impedance, `Z=R=40Omega`
`thereforeI_(rms)=V_(rms)/R=(sqrt2times230)/40=8.1 A`

5 views

Related Questions