A series LCR circuit with L=0.12H, C=480nF, R=23`Omega` is connected to a 230V variable frequency supply.
What is the source frequency for which average power absorbed by the circuit is maximum. Obtain the value of this maximum power.

4 views

1 Answers

The average absorbed power is maximum when the source frequency is 663 Hz.
`P_(av)=1/2I_(max)^2R=1/2times(14.14)^2times23=2300W`

4 views

Related Questions