A series LCR circuit with L=0.12H, C=480nF, R=23`Omega` is connected to a 230V variable frequency supply.
What is the Q-factor of the circuit?

4 views

1 Answers

`Q=X_L/R=(2pif_0.L)/R=(2pitimes663times0.12)/23=21.7`

4 views

Related Questions