A series LCR circuit with L=0.12H, C=480nF, R=23`Omega` is connected to a 230V variable frequency supply. What is the source frequency for which curre
A series LCR circuit with L=0.12H, C=480nF, R=23`Omega` is connected to a 230V variable frequency supply.
What is the source frequency for which current amplitude is maximum. Obtain this maximum value.
4 views
1 Answers
The current amplitude and average absorbed power both are maximum at the resonant frequency.
`f_0=1/(2pisqrt(LC))=1/(2times3.14sqrt(0.12times480times10^-9))`
=663 Hz
The current amplitude is maximum when the source frequency is 663 Hz.
`I_(max)=V_(max)/R=(230sqrt2)/23=14.14A`
4 views
Answered