In an LCR series combination, R=400`Omega` L=100mH and `C=1muF`. This combination is connected to a `25sin2000t` volt source. Find peak value of current,

4 views

1 Answers

Peak value of current, `I_0=V_0/Z=25/500=0.05A`

4 views

Related Questions